Zaloguj / Zarejestruj
Jesteśmy manufakturą fundacji Feminoteka. Zyski ze sprzedaży idą na wsparcie kobiet po przemocy

# Wpisz co najmniej 1 characters znak, by móc wyszukać Naciśnij enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć

DOBRE ROŚLINY

Słonecznik – na włosy, na twarz, na zdrowie

Najprostsze z możliwych serum słonecznikowe to napar z płatków - po prostu zrób herbatę i odłóż sobie łyżeczkę lub dwie, resztę wypij - zmieszany na dłoni z olejem słonecznikowym. Nakładamy na twarz i młodniejemy ;). 
słonecznik

Słonecznik – małe i większe słońca pojawiające się pod koniec lata. Cieszą nasze oczy wyglądem, ale też dbają o nie – kwiat słonecznika zawiera luteinę, czyli wytwarzany przez rośliny żółty barwnik z grupy karotenoidów, który chroni narząd wzroku i odpowiada za dobrą ostrość widzenia. Pochłania również szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, a także, będąc silnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki. 

To nie wszystko.

  • Płatki słonecznika ochronią też wątrobę, ukoją ból gardła czy zbiją gorączkę. Warto zebrać je i ususzyć na zimę. 
  • Kosmetycznie możemy stosować wyciągi z płatków przeciwbakteryjne czy regenerująco na skórę. Sprawdzą się przy skórze trądzikowej i dojrzałej. 
  • Naparem z płatków można przemywać twarz zamiast toniku. 

Mówiąc o słoneczniku nie sposób zapomnieć o oleju z jego nasion. Bogaty w kwas linolowy i witaminę E spowolni procesy starzenia i zwiększy elastyczność, a także utrzyma nawilżenie skóry. 


Najprostsze z możliwych serum słonecznikowe:

to napar z płatków (po prostu zrób herbatę i odłóż sobie łyżeczkę lub dwie, resztę wypij) zmieszany na dłoni z olejem słonecznikowym. Nakładamy na twarz i młodniejemy ;). 

Warto też wspomnieć o oleju słonecznikowym w kontekście dbania o włosy.

Ze względu na wysoką zawartość lecytyny, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E olej słonecznikowy świetne sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych (czyli takich jak moje). Dobrą wiadomością jest fakt, że zabezpieczy włosy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i uszkodzeniami mechanicznymi,  nabłyszczy i wygładzi włosy oraz pomoże w walce z ewentualnym łupieżem. 


Jak stosować olej słonecznikowy na włosy? Najlepiej sprawdzi się olejowanie włosów, ale można też przygotować sobie domowe maseczki z oleju słonecznikowego.


Prosty przepis: olej, miód i jogurt – po dwie łyżki każdego ze składników wlej do miseczki, zmieszaj. Nałóż na włosy, idź się połóż, a po dwóch godzinach umyj jak zwykle. 

O czym trzeba pamiętać kupując olej słonecznikowy?

Przede wszystkim o tym, żeby był nierafinowany, tłoczony metodą na zimno – wtedy zachowuje wszystkie składniki odżywcze (nie jest to olej, którego używamy do smażenia). Dobrze mieć swojego sprawdzonego dostawcę, który tłoczy oleje na własnej prasie z zachowaniem odpowiedniej temperatury i sposobu przechowywania (ciemne butelki w chłodnym miejscu).

Zazwyczaj małe manufaktury bardzo dbają o jakość dostarczanego oleju, zatem ziarna do tłoczenia pozyskują również ze sprawdzonych źródeł. Rozejrzyjcie się, może ktoś taki jest w Waszej okolicy. 


I jeszcze jedno. Spożywanie pestek słonecznika jest bardzo wskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ zawierają sporo kwasu foliowego, który, jak doskonale wiemy, jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. 

O autorce:

Dobrze wiedzieć co dobrego u nas!

Zapisz się na nasz newsletter
Back to top

Zapisz się na newsletter

Specjalny rabat na powitanie!

10%

na wszystkie produkty

email: