Zaloguj / Zarejestruj
Jesteśmy manufakturą fundacji Feminoteka. Zyski ze sprzedaży idą na wsparcie kobiet po przemocy

# Wpisz co najmniej 1 character znak, by móc wyszukać Naciśnij enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć

FAJNE BABKI
czyniące dobro

Sylvia Earle – obrończyni oceanów

W ciągu mojego krótkiego życia widziałam degradację przyrody na niespotykaną dotąd skalę. W ciągu 50 lat od mojego pierwszego nurkowania w Keys, świat stracił połowę swoich raf koralowych.
Sylvia Earle

Sylvia Earle   – wybitna naukowczyni, oceanografka, biolożka morska. Jedna z najbardziej uznanych na świecie orędowniczek ochrony oceanów. Jej kariera jest tak zawrotna, że każda próba zmieszczenia jej w jednym miejscu szybko zamienia się w wyliczankę nagród, wyróżnień, tytułów książek i tytułów honorowych. 

Wczesne dzieciństwo spędziła na małej farmie w New Jersey. Dzięki rodzicom i wyprawom do pobliskiego lasu, nabrała szacunku i uznania dla cudów natury. Kiedy miała 12 lat rodzina przeprowadziła się na Florydę. Bliskość morza pozwoliła Earle obserwować istoty zamieszkujące pobliskie słone bagna i skupiska alg. Wspierający rodzice Earle’a zachęcali jej rodzące się zainteresowania, dając jej mikroskop, gdy miała 13 lat. Tak narodziła się jej pasja.

Zdecydowała się studiować botanikę na Uniwersytecie Stanowym Florydy, gdzie nauczyła się nurkować. Swoją pracę magisterską poświęciła algom w Zatoce Meksykańskiej. Oceany bada od ponad 50 lat.

Prawdziwa syrena

Jako pracowniczka naukowa w Farlow Herbarium na Uniwersytecie Harvard w 1968 roku odkryła podmorskie wydmy u wybrzeży Bahamów. W 1970 roku stanęła na czele pierwszego w pełni kobiecego zespołu akwanautek w ramach eksperymentu Tektite II. Był to jeden z największych i najbardziej niebezpiecznych programów swoich czasów – pierwszym w USA sponsorowanym przez państwo programem „naukowcy w morzu”. Jego celem było zbadanie przestrzeni morskiej i sprawdzenie skutków zdrowotnych długotrwałego przebywania pod wodą. Tektite II składał się z 10 misji trwających od 10 do 20 dni, z czterema naukowcami i inżynierem na każdej misji. Każdy zespół przebywał na głębokości ok. 15 metrów pod wodą. Słynna „Misja 6” była historyczna – po raz pierwszy na świecie tego typu badania prowadził zespół składający się wyłącznie z kobiet. To skutecznie zmieniło patriarchalną strukturę eksploracji oceanów i utorowała drogę wielu innym odkrywczyniom. A uczestniczki misji nazwano „pierwszymi na świecie prawdziwymi syrenami”.

Już wtedy, podczas dwutygodniowego eksperymentu, Earle zauważyła wpływ zanieczyszczeń na rafy koralowe.

“W ciągu mojego krótkiego życia widziałam degradację przyrody na niespotykaną dotąd skalę. W ciągu 50 lat od mojego pierwszego nurkowania w Keys, świat stracił połowę swoich raf koralowych”

– dr Sylvia Earle

Hero of the Planet

Uwielbia nurkować w oceanie. Do dziś spędza dużo czasu pod powierzchnią morza.

Przewodziła ponad stu ekspedycjom. Ustanowiła również rekord w samotnym nurkowaniu na głębokości 1000 metrów. W 1980 jako pierwsza kobieta stanęła na dnie oceanu w specjalnym skafandrze głębinowym na głębokości 381 m. Kierowała ponad 70. wyprawami oceanograficznymi. Ustanowiła kobiecy rekord głębokości nurkowania w skafandrze i pomagała projektować badawcze łodzie podwodne. Ale najbardziej znana jest ze swojego orędownictwa na rzecz ochrony oceanów. Za swoje działania na tym polu otrzymała tytuł Hero for the Planet przyznawany przez magazyn Time. 

„Jesteśmy wyposażeni w supermoc wiedzy. Jesteśmy jednym gatunkiem o ponadprzeciętnym wpływie, ponadprzeciętnej odpowiedzialności i powiedziałbym, że mamy ponadprzeciętną możliwość, aby wykorzystać to, co teraz wiemy i działać.”

– dr Sylvia Earle

Miejsca nadziei

W 2009 r. założyła organizację Mission Blue zajmującą się tworzeniem chronionych rezerwatów morskich na całym świecie, znanych jako Hope Spots – „miejsca nadziei” (obszarów bogatych ekologicznie, które wymagają natychmiastowej ochrony) na całym świecie. Earle jest również autorką bestsellerów, której pisarstwo przyczynia się do zwiększenia świadomości ekologicznej w oceanach. 

Wyjaśnia, dlaczego jest to ważne: “Kiedy w latach 50. pojechałam nad Zatokę Meksykańską, morze było wielką niebieską nieskończonością. Nie rozumiałam, że morze jest zagrożone przez działania ludzi. To była niemożliwa idea. Potem, po trzydziestu latach (tylko trzydziestu, nie tysiącu!), błękitny raj zniknął. Pod koniec XX wieku w Zatoce Perskiej żyło już tylko około 10 procent rekinów, wielorybów i innych zwierząt.”

“Traktuj świat przyrody tak, jakby od niego zależało twoje życie – bo naprawdę tak jest”.

– dr Sylvia Earle

Podczas COP26 w 2021 roku wezwała światowych przywódców do zakazu połowów przemysłowych na pełnym morzu, mówiąc, że nie można zająć się zmianami klimatu bez dbania o ocean. Ocean pokrywa 70 procent powierzchni świata, ale mniej niż trzy procent jest w pełni chroniony. Celem jest, aby zwiększyć tę liczbę do 30 procent do roku 2030.

Dr Sylvia Erle ma 87 lat i nie ustaje w walce na rzecz ochrony oceanów.

Zobacz też: 

TED: Sylvia Earle: My wish: Protect our oceans (polskie napisy)

Źródła: https://www.nature.org, National Geographic

Zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych dr Sylvii Earl

Dobrze wiedzieć co dobrego u nas!

Zapisz się na nasz newsletter

Rachel Carson – matka ekologii

W całym pisarstwie Carson dominował pogląd, że człowiek jest tylko elementem przyrody, który wyróżnia się przede wszystkim tym, że może ją zmieniać, w niektórych przypadkach nieodwracalnie.

Czytaj więcej »
Back to top

Zapisz się na newsletter

Specjalny rabat na powitanie!

10%

na wszystkie produkty

email: