Zaloguj / Zarejestruj
Jesteśmy manufakturą fundacji Feminoteka. Zyski ze sprzedaży idą na wsparcie kobiet po przemocy

# Wpisz co najmniej 1 characters znak, by móc wyszukać Naciśnij enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć

DOBRE ROŚLINY

Wykąp się w bukiecie chabrów

Chabry to czerwiec, początek wakacji, pola żyta, łąki, towarzystwo maków, kąkoli, firletek, fiołków trójbarwnych i rumianków. Wystarczający bukiet do kąpieli. Kwiaty chabrów i firletek, ziele fiołka i płatki maków działają uszczelniająco na popękane naczynka krwionośne, wspomagają oczyszczanie, a w takiej kąpieli przynoszą ulgę zmęczonej, przesuszonej skórze, wzmacniają ją i koją.

Chabry to czerwiec, początek wakacji, pola żyta, łąki, towarzystwo maków, kąkoli, firletek, fiołków trójbarwnych i rumianków. Wystarczający bukiet do kąpieli. Kwiaty chabrów i firletek, ziele fiołka i płatki maków działają uszczelniająco na popękane naczynka krwionośne, wspomagają oczyszczanie, a w takiej kąpieli przynoszą ulgę zmęczonej, przesuszonej skórze, wzmacniają ją i koją. Dodatek liści babki lekarskiej lub lancetowatej sprawi, że kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza. Potrzeba relaksu niechaj stanie się głównym wskazaniem. 

Niebieski, czerwony, fioletowy i czarny

Kolor niebieski, czerwony, fioletowy i czarny w kwiatach i owocach to są antocyjany. Antocyjany to uszczelniacze, antyutleniacze, ochraniacze skóry przed szkodliwością słońca, poprawiają ostrość widzenia i krążenie krwi, działają przeciwmiażdżycowo, przeciwalergicznie i uelastyczniająco. Oprócz antocyjanów chaber ma w sobie też magnez i potas. Napary z suszu i wodne maceraty ze świeżych płatków chabra działają odtruwająco i moczopędnie. Żeby dobrze przygotować taki wyciąg wodny, nie wystarczy zalać świeże płatki wodą, trzeba je wcześniej zrosić zakwaszonym alkoholem, wtedy chaber odda wodzie swe moce w pełni. W ogóle do przetwarzania kwiatów na świeżo potrzebujemy spryskiwacz z alkoholem 60% zakwaszony 0,5% jakiegoś kwasu organicznego (może być jabłkowy, może być cytrynowy). Kwiaty zraszamy takim roztworem, ugniatamy roślinki drewnianym tłuczkiem, a jak mawia Ruta Pindyrynda – głęboko je masujemy, odstawiamy na kwadrans i zalewamy chłodną wodą na kilka godzin. Pamiętajcie, drogie samodobrowe czytelniczki, że wrzątek dla świeżych kwiatów jest zabójczy.

Fot. Anna Czeremcha

Kąpiel w bukiecie:

– chabry (lub firletki, maki, płatki róż lub naraz to wszystko)

– fiołki trójbarwne

– liście babki 

– szklanka soli Epsom lub kłodawskiej

– łyżeczka kwasu cytrynowego lub szklanka domowego octu owocowego
Rośliny umieść w wannie, powinno być ich tyle, żeby pokryć dno wanny. Wlej tyle zimnej wody, żeby rośliny w niej pływały swobodnie. Wsyp kwas lub wlej ocet, ugnieć ręcznie rośliny w tej zalewie, jakbyś robiła pranie, dosyp sól i pozostaw całość na kilka godzin do przemacerowania. Potem dolej wody w temperaturze, która ci odpowiada, ale nie bardzo gorącej. I pobieraj przyrodoleczniczą kąpiel, ciesząc się domowym dzikim SPA :). Kąpiel odpręża, regeneruje, wzmacnia i relaksuje naraz. Idealnie, prawda? Jeśli lubisz zapaszki, dodaj sobie do tej kąpieli kilka kropli olejku melisowego (kojąco przy bólach głowy, PMS i bolesnej miesiączce, uspokajająco, wyciszająco) lub lemongrasowego, co przy okazji zadziała pobudzająco i odżywczo na zmęczone członki.

Kąpiel w chabrach
Fot. Anna Czeremcha

Na oczęta przemęczone

Woda chabrowa na oczęta przemęczone, cienie demonów bezsenności i inne boleści oczodołów:

– 5 g świeżych płatków chabrów

– delikatnie zrosić zakwaszonym alkoholem, ugnieść i odstawić na kwadrans

– zalać 100 ml chłodnej wody, wymieszać i odstawić na 6-8 godzin.

Do okładów na oczęta można użyć wacików. Okładać tak dwa razy dziennie, gdy ból dokucza. Można chabrową wodę wlać do kieliszka i zrobić płukanie ocząt, raz jedno, raz drugie. Można się taką wodą obmyć, przelać do butelki z atomizerem i pryskać na twarz i włosy. Chaber poleca się do włosów jasnych i siwych. Taka mgiełka chabrowa na lato. A i cera naczynkowa jej pragnie. Przechowywać w lodówce max 3 dni.

Fot. Anna Czeremcha

Oczyszcza, mocz pędzi, zło wydala 

Wodę chabrową można stosować też do picia przy wszelkich zapaleniach i problemach z układem moczowym. Oczyszcza, mocz pędzi, zło wydala. Wystarczą małe porcje, kieliszek 4-5 razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Dopóki chabry kwitną, można drogom moczowym zrobić przyjemność. 

Z suszonych płatków natomiast robi się napary, czyli do suszu używamy wrzątku, parzymy pod przykryciem i stosujemy jak wyżej. Płatki suszymy cienką warstwą w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Chodzi o szybkie schnięcie, żeby zachowały kolor. Trzymamy w szczelnych ciemnych słojach. Jak stracą kolor podczas przechowywania, stają się bezwartościowe. 

Chabra bławatka używamy także do mieszanek na kaszel, boleści gardzieli i infekcje pochwy. Odsyłam na łąki, tam znajdziecie odpowiedzi :).

Z naręczem chabrów pozdrawiam ciepło.

O autorce:

Dobrze wiedzieć co dobrego u nas!

Zapisz się na nasz newsletter
Back to top

Zapisz się na newsletter

Specjalny rabat na powitanie!

10%

na wszystkie produkty

email: